Як правильно вибрати ракетку для тенісу?

Отримайте 50% знижку на пробне тренування!

Також, запрошую Вас взяти участь у тренувальних тенісних матчах щосуботи та неділі!

Тенісисти, які бажають досягти максимальних результатів у грі, – чи то діти, любителі тенісу чи турнірні гравці – повинні вміти правильно вибрати для себе тенісну ракетку.

Від того, наскільки точно під гравця підібрана ракетка, залежить рівень гри, комфорт виконання ударів, легкість навчання тенісу та відсутність травм.

Якщо ви збираєтеся купити тенісну ракетку, необхідно знати, які параметри та характеристики ви повинні враховувати при такій покупці.

Будова ракетки для “великого” тенісу

Насамперед звертаю вашу увагу з яких частин складається ракетка для тенісу.

  • Ігрова (ударна) пляма (игровое пятно)
  • Головка ракетки
  • Обід ракетки (обод ракетки)

Ручка ракетки

Ігрова (ударна) пляма

Місце, де при ударі зосереджується основна потужність.

Головка ракетки

Головки ракеток різні за формою та розмірами.

Вони бувають наступних типів:

  • oversize (площа обода понад 106 кв.дюймів або понад 684 кв.см струнної поверхні), такі ракетки мають більшу ігрову (ударну) пляму, проте контролювати точність ударів ракеткою з головкою oversize складніше, оскільки катапультний ефект у неї вищий, маневреність – гірша;
  • midsize, midsize plus (площа обода 70 – 105 кв. Дюймів або 452 – 677 кв.см), такі ракетки представляють компроміс між великою струнною поверхнею, ігровим (ударним) плямою і маневреністю ракетки, що забезпечує їм хорошу швидкість при ударі;
  • standart (площа обода 66 кв.дюймів або 426 кв.см), такі ракетки на сьогодні застаріли, у них менше струнна поверхня і ударна пляма, що ускладнює виконання ударів.

Обід ракетки

Обід ракетки охоплює обидві сторони голівки. Якщо подивитися збоку на різні ракетки, можна помітити, що деякі з них мають ширший обод (поперечний переріз обода). Ширший обід збільшує розмір  (ударної) плями, що додає потужності вашої ракетки і зменшує ризик отримання травми (застосовується в тенісних ракетках для любителів), але зі збільшенням обода погіршуються аеродинамічні характеристики ракетки, що ускладнює контроль за напрямком удару, тому ширина обода ракеток у професійних тенісистів рідко перевищує 2 см. При такому вузькому обіді потрібно дуже точне влучення м’яча в центр струнної поверхні ракетки, але для професіоналів, які вміють контролювати удар, це не проблема.

Ручка ракетки

При виборі ракетки необхідно правильно за розміром, який визначається, як довжина кола в дюймах, підібрати ручку ракетки.

Розмір ручки наноситься на ракетці поруч із зазначенням ваги чи заглушці на ручку.

Існує два варіанти позначення розміру ручки ракетки:

  • у дюймах (з округленням до ⅛ дюйма), за американською системою;
  • за номером, що відповідає певному розміру, за європейською системою.

Нижче показано відповідність між першим та другим варіантами позначення

Europe G000 G00 G0United States 31/2 3 ⅞ 4см 9,5 9,8 10,1
G14 1/810,8
G24 1/411,1
G34 3/811,4
G44 1/211,8
G54 5/812,1

Правильна хватка ракетки – одна з фундаментальних вимог тенісу!

Якщо ви гратимете ракеткою ручка, яка не відповідає вашому розміру:

  • з занадто маленькою (тонкою) ручкою, то не буде достатньо площі опори для долоні, і ви не відчуватимете м’яч, крім того, така невідповідність ручки може стати причиною травми – “тенісний” лікоть;
  • з занадто великою ручкою, то ракетка прокручуватиметься в руці, звичайно, ви стискатимете її сильніше, що призведе до закріпачення м’язів плеча і передпліччя, погіршення якості виконання ударів, втоми та травми руки (кисть, “тенісний” лікоть).

Тренери з “великого” тенісу зазвичай наводять аналогію з пташкою в руці – ви повинні тримати пташку міцно, щоб вона не відлетіла, і в той же час не дуже сильно, щоб не роздавити її. При такій хватці ви зможете тримати ракетку досить вільно і при цьому м’язи руки будуть розслаблені, ці фактори складають вільного та хльосткого удару.

Існує загальноприйнятий спосіб для вибору потрібного розміру ручки ракетки для тенісу. Для цього візьміть в руку ракетку так, як ви тримаєте для форхенда (forehand, удар праворуч для правші; для шульги удар зліва). Оптимальний розмір ручки дозволить вам впритул, прикласти вказівний палець вільної руки між подушечкою великого пальця і середнім пальцем руки, яка тримає ракетку. Якщо для пальця виявиться недостатньо місця, то ручка занадто мала. Якщо ви приклали палець, але залишається вільне місце, то ручка для вас занадто велика.

  Ви також можете обчислити необхідний розмір використовуючи лінійку. Розкрийте вашу долоню, притиснувши чотири пальці один до одного. Прикладіть лінійку до нижньої поперечної складки долоні і виміряйте відстань в міліметрах від неї до кінчика безіменного пальця. Після цього скористайтеся наведеною вище таблицею для пошуку потрібного розміру ручки.

Діти зазвичай грають тенісними ракетками з розмірами ручки 00-2 (хоча діти 4-6 років можуть використовувати ракетки з ручками 000-0000), жінки-тенісистки зазвичай грають ракетками з ручками 2 або 3, чоловіки-тенісисти використовують 3,4 або 5 розмір ручки (рідко 6)

Матеріал, з якого виготовляються ракетки для “великого” тенісу.

При виготовленні ракетки для тенісу використовують такі матеріали, як алюміній, графіт, базальт, кевлар, кераміка, титан, фібергласс, карбон.

Ракетки можуть бути повністю виготовлені з одного з перерахованих вище матеріалів, або являти собою сплав.

  • Найдешевші ракетки виготовляються з алюмінієвого сплаву або алюмінію, такі тенісні ракетки доступніші за ракетки з інших матеріалів за вартістю і вага їх дуже легка (200-250 г), тому рука тенісиста при грі довго не втомлюється і менш схильна до травм більше , хоча потужність алюмінієвих ракеток менше, ніж у графітових тенісних ракеток, тому вони підходять тільки для гри початківців. Більш досвідчені любителі, турнірні гравці та професіонали найчастіше грають графітовими ракетками, оскільки у графітових тенісних ракеток значно збільшується потужність, що збільшує силу удару.
  • Тенісні ракетки з додаванням кераміки виходять жорсткими та важкими та підходять для тренувань сили удару. Недолік такого матеріалу – це крихкість.
  • Комбіновані та композитні матеріали, під ними мається на увазі сплав алюмінію, фібергласу (скловолокна), титану, графіту, кевлару, карбону (у різних пропорціях, для отримання заданих характеристик тенісної ракетки).
  • Скловолокно (Fiberglass) використовується як добавка для композитних ракеток і надає виробам пружність, підвищує гнучкість обода, що дозволяє досвідченим тенісистам краще відчувати м’яч.
  • Кевлар має дивовижну міцність, удари тенісною ракеткою (з додаванням кевлару) виходять сильними. недолік таких ракеток, підвищена вібрація, тому можливий ризик травми руки, якщо у гравця погана техніка ударів.
  • Титан у поєднанні з графітом підвищує міцність тенісної ракетки без збільшення ваги. Такими тенісними ракетками простіше завдавати точного удару, легше керувати, контролювати обертання та удари.

Від застосовуваного матеріалу залежить ступінь жорсткості ракетки, яка визначається коефіцієнтом жорсткості, який розраховується, як величина відхилення обода ракетки під впливом навантаження в лабораторних умовах. Величина коефіцієнта жорсткості знаходиться в межах від 1 до 10, чим значення цього коефіцієнта вище, для удару більш м’якою ракеткою має бути довше

Слід, проте, пам’ятати, що жорстка ракетка може бути причиною травми плеча, ліктя, кисті. Жорсткими ракетками зазвичай грають тенісисти-професіонали, для любителів підходять м’якіші ракетки. Жорсткими тенісними ракетками можна виконувати потужні удари при відносно невеликих замахах, хоча контроль м’яча у жорстких ракеток гірше через менший час дотику м’яча зі струнною поверхнею ракетки, ніж у м’яких ракеток.

Величина замаху вказується на характеристики кожної моделі тенісної ракетки.

Вага, баланс та довжина тенісних ракеток

Вага

 Важливим критерієм підбору ракетки для великого тенісу є її вага. Тут потрібно врахувати власні фізичні показники та темп завдання ударів по м’ячу.

Чим важча тенісна ракетка, тим вона потужніша, віддача в руку і вібрація менша, але обертання м’яча та маневреність гірші.

Вага тенісної ракетки завжди вказується без урахування ваги натягнутих струн (unstrung weight), вага натягнутих струн коливається від 12 г до 18 г.

 Слід знати, що швидкість розгону ракетки для “великого” тенісу набагато ефективніше впливає на потужність ударів, ніж її вага, тому при виборі ракетки спробуйте проімітувати удари і та ракетка, яку ви розганяєте з більшою швидкістю і, при цьому більша вага буде кращою для вас.

  Вага найбільш популярних у тенісі 27-дюймових ракеток може варіюватися від 255 до 340 г. Деякі професійні гравці грають ракетками важче 340 г.

Вага ракетки (г)Кому підходить
240-255Дітям 10 – 12 років
255 – 280Дітям до 15 років, жінкам-початківцям
285 -300 Чоловікам та жінкам з досвідом гри у теніс
понад 300Професійним та турнірним гравцям.

Важливо враховувати, що при зміні ракетки на важчу (навіть на 10 грам) істотно змінюються відчуття і підвищується ризик отримання травми руки. Щоб уникнути цього, рекомендується більш важку ракетку застосовувати поступово, щодня збільшуючи кількість часу гри новою ракеткою на 30 хвилин.

Баланс

Баланс тенісної ракетки визначається щодо її точки рівноваги (34,3 см від торця ручки – нейтральний баланс),

Якщо ракетка збалансована в голівку, їй зручніше грати з задньої лінії (ракетка відчувається важчою), при балансі в ручку (ракетка відчувається легшою) і краще підходить для гри з льоту та подачі, ракетки з нейтральним балансом підходять тенісистам універсального стилю.

Баланс тенісної ракетки в американській системі розраховується від геометричної середини ракетки до її рівноваги і позначається в pts,

1 pts = 1/8 дюйма (1/8 inches)= 0,32 см, після цифри вказуються літери: HH або HL, що вказують куди зміщений баланс щодо геометричного центру ракетки, наприклад, “7 pts HL” або “3 pts HH”

Баланс тенісної ракетки завжди вказується без урахування ваги натягнутих струн, натяжка струн на тенісну ракетку призводить до зміщення балансу в голову ракетки на 10-18 мм.

Довжина

Загальноприйнятою стандартною вважається довжина ракетки 68,6 см, що відповідає 27 дюймам. Зустрічаються подовжені та укорочені ракетки. Укорочені тенісні ракетки призначені для дітей та підлітків і довжина їх має відповідати зростанню. Ракетки з довжиною понад 68,6 см дають удари більшої сили, але менш маневрені. Максимально допустима довжина ракетки 73,66 см або 29 дюймів. відскоку збільшують важіль при подачі і трохи силу удару.

Дитячі тенісні ракетки мають довжину від 17 до 26 дюймів. Довжина ракетки підбирається в залежності від віку дитини, але також слід враховувати зростання дитини

Вік Довжина ракетки
4 роки17″
4-5 років19″
5-6 років21″
7-8 років 23″
8-9 років24″
9-10 років25″
10+ років 26″

Також при виборі слід взяти до уваги рівень координації дитини – чим вона вища, тим довшу ракетку можна купувати. Зі зростанням дитини та покращенням майстерності, на подальших заняттях тенісом для дітей рекомендую збільшувати вагу та довжину тенісної ракетки відповідно до вищевикладеної інформації у розділах «Вага» та «Довжина». Це дасть змогу юному тенісистові більш ефективно виконувати тенісні удари з правильною біомеханікою.

“Важливо! Не треба забувати про те, що дитині не варто грати ракеткою, яка довша за належний стандарт, так як це може негативно вплинути на техніку гри. Ракетка не повинна діставати 5 см до підлоги при опущеній руці дитини.”

Рекомендації щодо вибору ракетки для “великого” тенісу:

  1. Вибираючи ракетку, беріть до уваги не тільки ваш рівень і стиль гри, ваші вагові та антропометричні дані, а й можливість подальшого вдосконалення такою ракеткою;
  2. Візьміть у магазині (на прокат) тестовий варіант обраної ракетки та пограйте їй, щоб переконатися у правильності вашого вибору;
  3. Для збереження ігрових властивостей зберігайте ракетку у термічному чохлі!

Звертайтесь за консультацією!

Радий допомогти Вам не тільки з вибором ракетки та тенісних аксесуарів, але також з проведенням ефективних і якісних тренувань з “великого” тенісу!

З повагою, Геннадій Малойван

Консультація Пробне тренування
Поділіться в мережі
Контакти
17000